_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

>Novinky

>Základné pojmy

>Histogram

>Brecketing

>Kompozícia

>Praktické rady

>Ukážky našej tvorby

>Fotografické portály

 

 

 

Brecketing

Funkcia digitálneho fotoaparátu, ktorá automaticky vytvorí varianty záberu. Jej použitie sa hodí vždy, keď vám na výsledku naozaj záleží. Bracketing alebo automatický bracketing máva na fotoaparátoch skratku ABK. Tento režim najčastejšie spôsobí, že okrem jedného záberu odfoteného normálne, fotoaparát v rýchlom slede nafotí aj jeden obrázok svetlejší a jeden tmavší. Vzniknú tak tri zábery, ktoré sa od seba líšia expozíciou. Získate tak zábery:
• mierne preexponovaný
• normálne exponovaný
• mierne podexponovaný
Keďže vznikajú v čase, napríklad prechádzajúce sa postavy na zábere môžu byť v rôznych pozíciách. Niektoré fotoaparáty fotia zábery postupne, čiže
1. mierne preexponovaný
2. normálne exponovaný
3. mierne podexponovaný
Iné fotoapráty najskôr odfotia správne exponovaný obrázok, vychádzajúc z predpokladu, že vy máte určiť čo najpresnejšie moment správne exponovanej fotky. Potom vznikne séria fotiek v čase v tomto poradí:
1. normálne exponovaný
2. mierne preexponovaný
3. mierne podexponovaný
Väčšina fotoaparátov má k dispozícii bracketing, ktorý vytvorí tri zábery, no niektoré firmy (napríklad Olympus) umožňujú voliť buď tri, alebo päť záberov. Máte potom k dispozícii zábery:
• viac preexponovaný
• mierne preexponovaný
• normálne exponovaný
• mierne podexponovaný
• viac podexponovaný
To môže byť v niektorých prípadoch zaujímavé, umožní to veľmi jemné krokovanie. Ale pekelne rýchlo to plní pamäťovú kartu.

Krok sa udáva v EV
EV je hodnota, ktorá predstavuje zdvojnásobenie, alebo polovicu expozície. Je to také stmavenie alebo zosvetlenie obrazu, ktoré zodpovedá zdvojnásobeniu času alebo jeho polovici. Ak teda fotíte normálne stotinou sekundy a nastavíte bracketing na +1 a -1, získate takéto fotky:
• +1EV - fotené päťdesiatinou sekundy - svetlejší obrázok
• 0EV - fotené stotinou sekundy - normálny obrázok
• - 1EV - fotené dvestotinou sekundy - tmavší obrázok

Nastavenie - Krok nemusí byť len po celom jednom EV. Veľa fotoaparátov vám umožní zvoliť si, aký rozdiel v expozíciách si prajete. Najčastejšie sa stretnete s možnosťami voliť krok v troch nastaveniach: po 0,3EV, alebo po 0,7EV alebo po 1EV. Podľa situácie akú fotíte, potom môžete nastaviť väčší alebo menší rozdiel medzi trojicou fotiek.

Využitie - Pri farebnej fotografii (aj filmovej) každý profesionál fotografuje takmer vždy aspoň tri varianty jedného záberu. Aj keď má presný expozimeter, overený fotoaparát a spoľahlivý film, nikdy sa nedá so stopercentnou istotou vopred vedieť, či daná situácia nebude vyzerať lepšie, ak bude o nejakú tú polovicu clonového čísla tmavšia, alebo "o chlp" svetlejšia. Nezaškodí, ak si tento trik profesionálov osvojíte aspoň pre situácie, ktoré sa fotia ťažko.
Pozrime sa teraz na niekoľko príkladov práce s bracketingom

Preexponovaná fotka by sa hodila v prípade, že vás na fotke zaujíma skôr architektúra. Získate tak presvetlené tienisté miesta. Ak by ste sa napríklad fotili na dovolenke, asi vás poteší skôr kvalitne exponovaná tvár, než brilantne podané mraky - akokoľvek sú efektné

Normálna expozícia býva, samozrejme, väčšinou v poriadku, nie každému však môže vyhovovať tmavšie podanie domov v tieni.

Podexponovaný záber umožní vyniknúť oblohe a mrakom. Z takejto trojice záberov by sa v prípade, že by vám na obrázku veľmi záležalo, dala retušou zhotoviť koláž, ktorá by kombinovala oblohu z tmavej fotky so svetlými objektmi na normálne exponovanom zábere. To však už je iná téma. Krok +-1EV je pomerne veľmi masívny a hodí sa len do extrémnych situácií. Oveľa využiteľnejším je krok +-0,7EV.

Podexponovaná fotka zvýrazňuje oblohu. Využijete ju napríklad, ak fotíte krajinku a chcete dôrazniť oblaky.

Normálna fotka je priemerne exponovaná.

Preexponovaný záber zas prekreslí dom v tieni.

Obmedzenia funkcie bracketing - Na väčšine súčasných fotoaparátov (2004) sa bracketing nedá používať kedykoľvek. Sú v hre dve obmedzenia, ktoré si dobre zapamätajte - predídete zlým fotkám.
1. S funkciou bracketing spravidla nefunguje blesk. Nedá sa aktivovať či zapnúť v menu. Dôvod je celkom prostý - tak rýchlo blysnúť za sebou vedia len profesionálne blesky, ktoré sú napájané podstatne výkonnejšími zdrojmi energie.
2. Väčšina fotoaparátov má pri funkcii bracketing limitovaný expozičný čas. Napríklad Sony 828 túto funkciu umožní len po tridsatinu sekundy - dlhšie časy nie sú možné. To znamená, že v prítmí a v tme funkciu bracketing využiť nemožno. Ak si také fotky od fotoaparátu vynútite, budú podexponované.

Bracketing nie je len expozičný - Niektoré fotoaparáty majú k dispozícii aj iné druhy bracketingu. Napríklad zaostrovací bracketing - vtedy fotoaparát vytvorí v rýchlom slede zábery s mierne rozlišnou hodnotiu zaostrenia. Vzniknú tak napríklad tri fotky, ktoré sú:
• zaostrené na meter a 10 centimetrov
• zaostrené na meter
• zaostrené na 90 centimetrov
Niektoré fotoaparáty zas zaostria na tri rôzne oblasti bez ohľadu na to, aká je skutočná vzdialenosť. V portrétnej fotografii sa táto funkcia mimoriadne hodí - dokonale ostré musia byť oči, všetko ostatné je druhoradé. Vďaka takejto funkcii máte väčšiu nádej na perfektnú fotku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© Copyright 2007 ZuVa