_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

>Novinky

>Základné pojmy

>Histogram

>Brecketing

>Kompozícia

>Praktické rady

>Ukážky našej tvorby

>Fotografické portály

 

 

 

Histogram

Histogram v digitálnej fotografii je nástroj, ktorým sa dá graficky znázorniť to, ako je fotografia exponovaná. Pozrime sa na to, ako s ním pracovať. Nie každý digitálny fotoaparát je vybavený funkciou zobrazenia histogramu. Existujú prístroje bez histogramu, s histogramom len pri prezeraní, alebo s histogramom aj pri fotografovaní. Samozrejme, najvýhodnejšie je mať k dispozícii histogram ako pri snímaní, tak aj po nafotení záberu. Tak získate rýchlu kontrolu, či je obrázok exponovaný správne. Histogram sa dá zobraziť nielen vo fotoaparáte, ale aj pri retuši v programe.
Histogram je graficky znázornený počet pixelov určitého jasu na fotke. Teraz je reč o histograme, ktorý nám hovorí o rozložení jasov.

Digitálna fotka je tvorená z troch čiernobielych fotiek. Každá čiernobiela fotka je tvorená z 256 možných poltónov sivej. Každý pixel na fotke môže mať len niektorú z týchto hodnôt. Histogram vo fotoaparáte ukazuje, koľko pixelov na fotke má ktorú hodnotu. Zvislá čiara hovorí o tom, že všetky pixely na tejto fotke majú rovnakú hodnotu jasu, že fotka je vlastne úplne nezaujímavá jednofarebná plocha. Prítomnosť bielych pixelov na fotke znamená preexponovanú oblasť. Prítomnosť čiernych pixelov na fotke znamená podexponovanú oblasť. Samozrejme - zopár bielych a čiernych pixelíkov spravidla nezaškodí. Taká fotka potom pôsobí brilantnejšie. Ale nemalo by ich byť veľa.

Histogram na LCD - Histogramy na maličkých LCD panelčekoch digitálnych fotoaparátov bývajú malé a orientačné. Na hrubú orientáciu však zvyknú stačiť.
Podexponovaná fotka - Ak fotku podexponujete, na LCD uvidíte niečo takéto:


Histogram ukazuje, že veľká časť oblasti svetiel neobsahuje žiadne dáta. V oblasti tmavých partií zas je histogram takpovediac nalepený na okraji a na fotke sú zrejme nejaké takmer celkom čierne oblasti.

Fotka vyzerá takto. Husle za glóbusom v tieni sú úplne tmavé, nič tam nevidieť. Histogram ukázal, že treba predĺžiť expozičný čas alebo otvoriť clonu.
Normálne exponovaná fotka - Histogram správne nasnímanej fotky vyzerá tak, že - ak to motív umožňuje - končí na okrajoch celkom dolu.

Tu vidieť, že na okrajoch histogramu už prakticky nie sú zastúpené žiadne pixely. Z toho sa dá usúdiť, že na fotke nie sú prepálené miesta ani nepreniknuteľne čierne oblasti. Aspoň nie v množstve, ktoré by bolo problematické.

Na obrázku to aj vidieť. Aj najsvetlejšie biele oblasti sú prekreslené a aj v zatienených častiach sa dajú rozpoznať nejaké podrobnosti.

Preexponovaná fotka - Nakoniec preexponovaná fotka - teraz si už aj sami viete odvodiť, že histogram bude posunutý doprava, nebude na pravej časti ukončený a aj v najsvetlejšej oblasti bude znázorňovať hodne bielych pixelov.

Vyzerá takto. Hovorí o tom, že v najtmavších pasážach sa na fotke prakticky nič nenachádza, takže aj najtmavšie veci budú svetlé. Naopak biele oblasti budú bez kresby.

Na fotke to je vidieť. Biele oblasti sú bez podrobností, vypálené.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© Copyright 2007 ZuVa